Zpřísnění hypoték: v našem regionu nebude tak zle

28.6.2018

Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték udělalo vrásky na čele nejednomu člověku, který touží po bydlení ve vlastním. Hrozivě vypadající novinové titulky jsou ale jedna věc a realita druhá. Pokud totiž informace uvedeme do regionálního kontextu, je jasné, že lidé v Uherském Hradišti a okolí se o svůj sen o vlastním bydlení nemusí bát.

Jednatel developerské společnosti ST Development Petr Kvapil zdůrazňuje, že výpočty, které se v uplynulých týdnech objevily v médiích, jsou cíleny především na největší česká města, a to hlavně Prahu, kde ceny bytů rostou do opravdu astronomických částek. V Uherském Hradišti - a v regionech obecně - je tomu ale jinak.

„Co se cen bytů týče, pro nás se nic nemění u stávajících výstaveb ani u projektů plánovaných do budoucna. Zaměřujeme se na byty se stropovou hodnotou při plném vybavení do maximální ceny 4,5 milionu korun. A to je rozdíl oproti bytu v Praze, který může stát třeba i 10 milionů. Žádat o tak vysokou hypotéku může být opravdu problém.  I v Praze se už rozdíly v ceně nemovitostí a příjmech čím dál více rozcházejí,“ říká Petr Kvapil.

V regionech je situace přece jen poněkud jiná. Pokud je Váš čistý příjem například 20 tisíc korun, podle nových pravidel České národní banky dosáhnete na hypotéku ve výši téměř 2,2 milionu korun. A pokud jsou žadatelé dva, mohou v tu chvíli pomýšlet i na krásný rodinný byt v novostavbě o rozloze i 4+kk.

Tato situace ale bude mít i přesto dopad na trh s bydlením. „Rozšíří se trh s velkými nájemními byty. Tento trend je patrný už delší dobu ve velkých městech, a vzhledem k nové situaci bude i do budoucna posilovat. Uherské Hradiště pak nebude výjimkou,“ upozorňuje realitní makléř a jednatel společnosti RK Sluneční reality Jan Barák.

„Faktem je také to, že se rozevírají nůžky mezi cenou bytů a rodinných domů, a to i v regionu Uherské Hradiště. Postavit dům – a získat na něj hypotéku – už se přece jen blíží k situaci s pražskými byty. Navíc čím dražší nemovitost, tím více potřebujete k získání hypotéky vlastních zdrojů,“ uzavírá Jan Barák.

autor článku: Petra Kučerová