10let výstavby v lokalitě Mařatice - Východ: nová parkovací místa, zeleň nebo výstavba pozemní komunikace

5.4.2019

Společnost ST development vstoupila v lokalitě Mařatice-Východ do svého jubilejního desátého roku své působnosti. To je vhodná příležitost k bilancování dosavadní činnosti společnosti a současně prezentaci plánů do budoucna.

Vše odstartovalo v roce 2010 výstavbou bytového domu Sluneční terasy I, která měla celkem 24 bytových jednotek. Výstavba se dokončila v roce 2012 a o dva roky později se dokončil prodej všech bytů. “Začínali jsme doslova na zelené louce. Našemu záměru nenahrála ani vhodná doba, protože s ekonomickou krizí z roku 2008 se taktéž postupně připojila realitní krize. Nestavělo se, ani se neprodávalo, lidé zkrátka nekupovali byty. V roce 2010 jsme prodali pouhopouhé tři byty. Přesto jsme v rámci této výstavby investovali do rozsáhlé parkové úpravy a veřejných stání.” popisuje počátky jednatel společnosti ST development Petr Kvapil. ​

Sluneční terasy II a Sluneční terasy III se realizovaly od konce roku 2015 do konce roku 2017 s tím, že již koncem roku 2016 byly byty prodány. Doba i trh se diametrálně změnily. “Zatímco v počátečním roce to byly již zmíněné tři prodané byty, v roce 2016 jsme u Slunečních teras II a III prodali přes 50 bytů. Poptávka po bytech šla obecně obrovsky nahoru. Tento trend i nadále pokračuje a poptávka po bytech je rok od roku vyšší. Když jsme v roce 2017 zahajovali prodej Q.city,  tak jsme mezi roky 2017 - 2018 prodali 124 bytů. Současně jsme v roce 2018 zahájili výstavbu Q.city. Z celkových 253 parkovacích míst jsme jich 147 vybudovali pro soukromé účely a 106 parkovacích míst k veřejným účelům. Snažíme se tak dlouhodobě vycházet vstříc obyvatelům z této lokality. V roce 2020 bychom chtěli končit posledním domem Sluneční terasy IIII. Projektujeme komunikace, sloužící pro další rozvoj lokalit. Napojení Sadů řešíme v rámci Q.City, v rámci ST IIII spolupracujeme na budoucím rozvoji lokality Mařatice směrem dolů k Sadům. ” bilancuje stav Petr Kvapil.

S výstavbou a rozvojem lokality Mařatice-Východ je třeba bilancovat taktéž spolupráci s vedením města Uherského Hradiště. To se na základě svých požadavků přímo podílí na výsledných cenách bytů. “Mohu konstatovat, že požadavky ze strany městské samosprávy v Uherském Hradišti se po celou dobu konstantně navyšují. Tyto požadavky jako společnost respektujeme. Avšak je třeba si uvědomit, že v důsledku navyšovaní nákladů se taktéž navyšují ceny našich bytů. Cena je přímo odvislá od stavebních nákladů, nákupu pozemků a požadavků od města. Tyto tři kritéria, z nichž vycházíme, určují konečnou cenu. Například požadavek města Uherské Hradiště na vybudování podzemních garáží u Slunečních teras IIII je toho vzorovým  příkladem. Je to citelný náklad, započítaný do celkové ceny. ” upozorňuje na současný stav Petr Kvapil s tím, že je však celkově v rámci spolupráce se zástupci města Uherského Hradiště spokojen. Zároveň doufá, že bude takto nastavená spolupráce i nadále pokračovat.

autor článku: AD