Naše činnost v době koronavirové

30.4.2020

Současná vládní opatření v průběhu března a dubna společnost ST development nijak výrazně neomezila. Projekt Nová Tenice, zaměřující se na rekonstrukci ubytovny, pokračuje dle původních předpokladů. Obyvatelé mohou očekávat nové byty, které budou na zcela jiné úrovni. Bude se jednat o moderní a slušné místo pro bydlení. Přípravy na projektu v Otrokovicích probíhají taktéž podle plánu.

"V rámci rekonstrukce ubytovny budeme zachovávat vše, co bylo slíbeno. Rekonstrukce probíhá v nepřetržitém provozu. Obyvatele ubytovny postupně stěhujeme. Stěhování probíhá v maximální opatrnosti," říká jednatel společnosti ST development Petr Kvapil. V  rámci rekonstrukce se bude ST development snažit zachovat stávající kapacitu bytových jednotek. To znamená, že zhruba 80% ubytovny je obsazeno a zbylých 20% se rekonstruuje. 

Ubytovnu tvoří 250 bytových jednotek, z toho 180 bytových jednotek je obsazeno nájemníky. Zbylé byty, kde sídlila hygienická stanice, tvořily volné byty v dezolátním stavu. "Rekonstrukci jsme koncipovali tak, že jsme si nachystali tři patra. V prvním máme zázemí a ve dvou zbylých  patrech jsme začali rekonstruovat. Patra jsme kompletně vydemolovali a  zároveň připravili harmonogram, zahrnující dokončení pater s postupným přesunem obyvatel do již zrekonstruovaných bytů." doplňuje Petr Kvapil.

Obyvatelé mohou očekávat nové byty, které budou na zcela jiné úrovni. Budou mít nové vinylové podlahy, nová okna, 5 metrovou lodžii, novou koupelnu se španělskými obklady a novou kuchyň. Bude se jednat o moderní a slušné místo pro bydlení. "S novou rekonstrukcí je nutné akceptovat, že tyto nové byty budou mít vyšší nájem. Cenotvorba nových bytů má dva stupně. Jakmile bude dokončena celá rekonstrukce ubytovny, půjdeme na tržní nájemné, které se  na takový byt 1 plus KK pohybuje v cenové relaci 6,5 - 7 tisíc Kč měsíčně. V období, kdy budeme v rekonstrukci pokračovat, se budeme cenově pohybovat někde uprostřed, tedy kolem 5 tisíc Kč měsíčně. Hlavní fáze rekonstrukce interiérů se spouští od května. Celkové dokončení rekonstrukce je naplánováno na konec příštího roku," říká Jan Barák z RK Sluneční reality.

Jak si vedou další projekty

Sluneční terasy IIII.

Na projektu Sluneční terasy IIII. se nadále pokračuje  - bytový dům je doprojektován. V rámci projektu jsou k dispozici všechna kladná stanoviska, prakticky se čeká už jen na dokončení změny územního plánu. Bude vynaloženo maximum proto, aby se výstavba zahájila do konce tohoto roku. Hrubou stavbu bude opět stavět společnost Navláčil, se kterou probíhala spolupráce na ST III. a Q.City.

Rezidence kotelna

Na projektu se nadále pracuje, aktuálně jsou nachystány byty s půdorysy.   Aktuálně probíhájí majetkoprávní debaty, které je nutné vyřešit před zahájením samotného povolování projektu a je nutné počkat na další odezvu,

Vyjádření k současné situaci

Závěrem článku nelze opomenout současnou situaci a  doplnit ji o krátké zamyšlení. "Všem by se líbilo, kdyby se byty zlevnily. Byty se nezlevní tím, že bude míň lidí nakupovat. Byty se zlevní právě tím, když se jich víc povolí k výstavbě a následně se dají do nabídky, jenže to se neděje. Bohužel se s koronavirem povolování ještě zpomalí. Pokud byl dva roky nedostatek bytů všude možně, tak jak se současná situace zklidní, krize po získání bytů se ještě prohloubí a byty se následně ještě více zdraží," odhaduje RNDr. Petr Kvapil."

"Je možné, že teď krátkodobě klesne poptávka, jenže poté, co se ekonomika vzpamatuje, tak poptávka znovu vzroste. Ta však nebude pokryta, protože řada developerských projektů nebude povolených. Tím pádem logicky dojde k ještě razantnějšímu zdražení. Jediná možnost jak zabránit zdražování nemovitostí spočívá v tom, že se tyto projekty budou rychleji povolovat. Více než dva roky je tu soustavně vyšší poptávka než nabídka. Je potřeba pracovat na tom, aby se ekonomika oživila. Jinak to bude mít za důsledek opětovné zdražení bydlení.  Pokud se do budoucna bude prodlužovat schvalování projektů, zaděláváme si na pořádný problém v tom smyslu, že se nemovitosti ještě skokově zdraží. Je v zájmu všech, aby k povolování výstavby docházelo a byla široká nabídka bytů. To hlavní co utváří cenu a definuje zbytečný růst ceny, je zbytečný růst poptávky," dodáva Petr Kvapil závěrem. 

autor článku: AZ