Petr Fibichr: Řadu nemovitostí dnes prodávám i do několika hodin, aktuálním trendem jsou virtuální aukce.

6.8.2021

Petr Fibichr je spolumajitelem realitní kanceláře EURO REALITY ZLÍN s.r.o., fungující ve Zlíně od roku 2001. Se společností ST development spolupracuje na projektech Bílé domy Otrokovice a Rezidence Ševcovská ve Zlíně. Za dobu své působnosti na trhu se společnosti podařilo prodat přes tisíc nemovitostí s obratem přes miliardu korun. Petr Fibichr je také dlouholetým podporovatelem nadace Dobrý Anděl a aktivně se zabývá inovativními přístupy v oblasti realit.

Jak hodnotíte aktuální situaci na realitním trhu po více než roce pandemie?
​​​​​​​
Loňský rok znamenal pro mnoho odvětví jedno z nejtěžších období za poslední desítky let. Přesto existovalo několik výjimek a patřil mezi ně také sektor rezidenčních nemovitostí a developmentu. 

Bydlení se v loňském roce zdražovalo ve všech českých regionech, někde i o pětinu za dvanáct měsíců. Nejinak tomu pravděpodobně bude i nadále. Přestože se i ve Zlíně čile staví a vznikají zajímavé projekty, ceny novostaveb neklesnou ani letos, ba naopak.

Inflace vždy patřila k hlavním nepřátelům z hlediska hodnoty peněz. Nechat ležet peníze na účtu se z mnoha úhlů pohledu jeví jako vyložený nesmysl, protože úroky spořících účtů v bankách už dlouhou dobu nepokrývají ani inflaci a z posledních dostupných informací vyplývá, že se ve finančním sektoru uvažuje i o záporných úrocích.

"Dalším faktorem pro navýšení cen bytů jsou rostoucí ceny stavebních materiálů."

Zdražení stavebních prací a materiálů bude tlačit developery k navyšování cen nových bytů, což se však projeví až s určitým časovým odstupem. S růstem platů a tím souvisejícím růstem životní úrovně se v logické návaznosti budou i nadále zvedat ceny bytů. Tento trend růstu cen se týká samozřejmě i malých bytů, které na realitních portálech nenajdete vůbec, protože jsou v současnosti „nedostatkovým zbožím“. Právě proto se těším na spuštění prodeje projektu Bílé domy Otrokovice, abychom byli schopni nabídnout nové malé byty, po nichž bude obrovská poptávka z hlediska rychlé investiční návratnosti. ​​​​​​​

V jaké fázi se projekt Bílé domy Otrokovice a projekt Rezidence Ševcovská, na kterých se společností ST development spolupracujete, nacházejí?

​​​​​​​V rámci projektu Bílé domy Otrokovice je plán jít do předprodeje od října letošního roku. Realizace stavby by měla začít na přelomu ledna a února 2022. Už nyní máme více než 25 klientů zapsaných na listině zájemců. Bílé domy Otrokovice cílí na investiční klienty. Nabízejí 54 cenově přijatelných bytových jednotek, 2 komerční prostory, garážová stání a dostatek rezervovaných parkovacích míst. V současné době, kdy nabídka rezidenčních bytů v obdobných projektech je spíše nízká, se dá očekávat obrovský zájem.

Rezidence Ševcovská se začala prodávat v prosinci minulého roku, do poloviny července letošního roku se prodalo 80% bytů. Vzhledem k tomu, že nyní je ve Zlíně zhruba 7 konkurenčních projektů, se nám přesto v rámci tohoto projektu daří byty úspěšně prodávat.

Bílé domy

Rezidence Ševcovská

"Vliv internetu a online služeb se nevyhnul ani realitnímu trhu. Aktuálně se proto soustředíme na nový typ prodeje nemovitostí formou online aukcí."

Vaše společnost působí 20 let na realitním trhu. Jak se tento trh proměnil?

Celou dobu od svého založení v roce 2001 působí naše společnost ve Zlíně a blízkém okolí, kde jsem osobně prodal stovky nemovitostí, bytů, domů a pozemků. Zakládáme si na dobrých referencích, jednoduše pracujeme tak, aby se k nám klienti vraceli a byli s naší prací spokojeni. Jako velmi důležité vidím členství v Asociaci realitních kanceláří, která spojuje realitní kanceláře a makléře splňující podmínky vzdělání, pojištění, atd. Než se podnikání v realitním oboru stalo vázanou činností, mohl dělat realitního makléře takřka kdokoliv. Nyní se konečně tento obor stává mnohem profesionálnějším než dříve. To je taková prvním změna, kterou za poslední roky výrazně vnímám. Další razantní změnou je vliv internetu a online služeb, který se nevyhnul ani realitnímu trhu. Aktuálně se soustředíme i na nový typ prodeje nemovitostí formou online aukcí. Také virtuální aukce nemovitostí je důsledkem současné situace, kdy je obrovský převis poptávky nad nabídkou. Neustálé zlepšování služeb zákazníkovi je naším cílem pro budoucnost.  

autor článku: KD