Požár v Bohumíně je tragickou událostí a zároveň varováním pro obdobná sídliště

12.8.2020

Při sobotním požáru (8.8.2020) v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku tragicky zemřelo jedenáct lidí. Šest lidí v hořícím bytě a pět lidí po skoku z okna, mezi oběťmi jsou bohužel i tři děti. Požár v Bohumíně s 11 oběťmi je nejtragičtější od roku 1990. Tato tragická událost je z hlediska bezpečnosti varováním všem obdobným sídlištím s nerevitalizovanými plochami kolem bytových domů mezi která patří i Stará Tenice.

Při každé takové události je klíčový pohotový hasičský zásah. Podle zákona by u požárů měly být jednotky do deseti minut a další jednotka do patnácti minut. Primárně se na takových výškových objektech zasahuje vnitřní zásahovou cestou. Při každém požáru se hraje o minuty a proto je klíčová dostupnost hasičů k hořícímu objektu.

Problematická je situace ve Staré Tenici, kdy nedostupnost k případnému požáru pro hasičskou techniku způsobuje problematická parkovací situace v celé lokalitě. “Parkování ve Staré Tenici je palčivý a dlouhodobě neřešený problém, na který jsme reagovali detailně rozpracovanou studií, která je součástí projektu Rezidence Kotelna. Současné parkování některých řidičů může způsobit komplikace v případě požáru a tím omezit účinnost zásahu záchranných sborů,"  vyjádřil svůj názor jednatel společnosti ST development Petr Kvapil.

"Po vypracování analýzy jsme došli k závěru, že před ubytovnou a jejím okolím parkuje na zpevněných plochách přibližně 135 automobilů. Tento výpočet zahrnuje i místa, kde se parkovat nesmí jednak z bezpečnostních důvodů a také z důvodu norem. To znamená, že současné parkování některých řidičů  není v pořádku a je velkým rizikem pro ostatní obyvatele. Naším cílem je i bezpečnost obyvatel  a proto preferujeme dostatek normovaných parkovacích stání, a kompletní revitalizaci zpevněných ploch v rámci studie Rezidence Kotelna"  doplňuje závěrem Petr Kvapil.

autor článku: LF