Proč stále rotou ceny bytů v Uherském Hradišti?

1.2.2018

To je otázka, kterou si klade každý, kdo by rád dlouhodobě žil v srdci Slovácka. Peníze vydané za koupi bydlení zde odpovídají cenám za nemovitosti v mnohem větších městech. Z čeho se skládá cena bytu, se snaží vysvětlit Petr Kvapil, jednatel developerské společnosti ST development. Ta v Uherském Hradišti postavila už několik bytových domů, jako poslední dokončila a odevzdala do užívání zákazníkům bytový dům Sluneční terasy III v lokalitě Východ. Během pár týdnů rozjede o kousek dál výstavbu zcela nového projektu Q.City.

„Je potřeba si uvědomit, že pokud si kupujete nemovitost, není to jen o koupi čtyř stěn a prostoru mezi nimi. Součástí celého projektu jsou i inženýrské sítě, stání pro auta, silnice a chodníky, veřejné osvětlení a další náležitosti. Anebo do projektu nového domu často spadne oprava nebo modernizace stávající infrastruktury, jako jsou právě chodníky nebo inženýrské sítě. To vše při realizaci bytového domu platí developer a samozřejmě se to ve výsledku promítá do ceny vašeho nového bydlení,“ vypočítává Petr Kvapil.

Dalším aspektem je pak veřejně prospěšný rozvoj dané lokality. „Na sídlišti Východ jsme vysadili trávu, keře a stromy, vybudovali městský mobiliář v podobě laviček, odpadkových košů a podobně. To vše na pozemcích většinou v našem vlastnictví, které jsme posléze, dle dohody, prodali městu Uherské Hradiště za symbolických 1 000 korun.“

Podmínkou města Uherské Hradiště bylo také to, že ST development vybuduje několik desítek stání pro auta, z nichž ale podstatnou část věnuje zdejším obyvatelům do veřejného užívání. „Východ je sídliště staré 30 let a tehdy byla situace s parkováním podstatně jiná. Tento veřejný dluh nyní padá na hlavu developerům, kteří, pokud chtějí stavět, jsou nuceni splnit i tuto podmínku města a řešit danou situaci v rámci projektů nové výstavby,“ vysvětluje Petr Kvapil.

Důležitým hlediskem je také vyřízení nejrůznějších povolení, jejichž počty jdou do desítek. „V současné době trvají povolovací procesy tři a více let, zatímco samotná stavba může být hotová za rok. Pokud budou povolovací procesy i nadále takto složité, nelze očekávat nic jiného, než že ceny bytů stále porostou. Je to trend, který se týká nejen novostaveb, ale i růstu hodnoty nemovitostí obecně. Jsme přesvědčeni o tom, že kdyby se zjednodušila legislativa a zrychlil průběh povolovacích procesů, mělo by to příznivý dopad nejen na nás developery, ale především na naše zákazníky. Mohlo by tak dojít k pomalejšímu růstu cen bytů vzhledem k rozšíření nabídky, jako je tomu například v automobilovém průmyslu,“ uzavírá Petr Kvapil.

autor článku: Petra Kučerová