Realitní makléř: pořídit si investiční byt se do budoucna vyplatí

4.6.2018

Nákup nemovitostí je v České republice, Uherské Hradiště nevyjímaje, stále jednou z nejoblíbenějších forem investic. Klienti se nás proto logicky často ptají, jaký bude vývoj nájemního trhu, a to jak celosvětově, v Česku nebo i lokálně v našem regionu. Na tyto otázky odpovídá jednatel RK Sluneční reality Jan Barák, který se už téměř 10 let pohybuje v oblasti prodeje a pronájmu realit.


Jaká je situace na trhu s pronájmem a prodejem menších investičních bytů, řekněme jedno- a dvoupokojových?

Prodeje i pronájmy těchto bytů jsou dlouhodobě stabilizované, ani do budoucna neočekáváme žádné velké výkyvy, a to směrem nahoru, ani dolů. Trend pouze bude pravděpodobně směřovat k tomu, že lidé projeví zájem pronajmout si kompletně vybavený byt, jako je běžné v zahraničí.


V tak malém bytě ale nemůže pohodlně žít rodina například se dvěma dětmi. Jak to tedy vypadá s většími byty, řekněme 3+kk až 5+kk?

Lidé už pomalu začínají chápat, že i koupě většího investičního bytu má rozhodně smysl. Jako příklad uvedu mladého člověka okolo 25 až 30 let. Dostudoval vysokou školu, teprve začíná pracovat, chce založit rodinu a na hypotéku nedosáhne. Bude pro něj proto logickým řešením nastěhovat se do pěkného rodinného nájemního bytu. U nás to ještě není úplně zvykem, ale ve světě je to běžná praxe.

Proč tomu tak je?

My v České republice jsme v podstatě unikát v tom, že lidé zde za prioritu považují už desítky let vlastnictví bytu. Ve světě je mnohem obvyklejší žít v nájmu, a to z několika důvodů. Ve velkoměstech jsou ceny bytů často astronomické. Mladí lidé se buď nechtějí vázat na celý život k jedné nemovitosti na jednom místě, anebo jsou jejích důvody pro volbu nájemního bytu popsány v příkladu výše. A pokud se jedná o Českou republiku, musím taky samozřejmě zmínit zpřísnění podmínek pro schválení hypotéky – bez minimálně 20 % vlastních zdrojů je její získání de facto nereálné.

Co tedy doporučujete?

Jedno- a dvoupokojové byty se jako investiční, tedy za účelem pronájmu, začaly prodávat už před lety, teď se ale tento trend posouvá i k větším bytům. Pohnutky k jejich koupi jsou vesměs dvojí.

Za prvé lidi, kteří už vlastní menší nájemní byty, si chtějí rozšířit portfolio ještě i o větší, rodinné bydlení. A za druhé jsou tady klienti, kteří kupují větší byty 3+kk až 5+kk, pro své děti. A do doby, než děti dospějí a osamostatní se, byt pronajímají. Oba trendy se rozšiřují už i v České republice a do budoucna se stanou normou.

autor článku: Petra Kučerová