Z ubytovny ve Staré Tenici se zrodí krásné místo pro bydlení

17.1.2019

Po téměř ročním vyjednávání uzavřela společnost ST development koupi se Zlínským krajem ohledně objektu ubytovny ve Staré Tenici. Tedy dva panelové domy s 250 bytovými jednotkami, dům, ve kterém nyní sídlí rodinné centrum Akropolis UH, a kotelnu. V následujících dvou letech by se z objektů, které nejsou v dobrém technickém stavu, mělo stát místo atraktivního bydlení v blízkosti centra města.

Rok 2019 se ponese v duchu příprav projektu a technického řešení rekonstrukce dvou panelových domů, kterou plánujeme započít na jaře roku 2020 „Rekonstrukce bude opravdu důkladná – od oken přes fasádu a výtahy až po lodžie, interiéry bytových jednotek a rozvody v celém domě. Nyní hledáme možnost, jak situaci řešit tak, aby se co nejméně dotkla nájemníků. Opravy budou probíhat pravděpodobně po jednotlivých patrech s tím, že nájemníky vždy na určitý čas přestěhujeme do prostor v tom samém objektu, které jsou nyní volné. Naším cílem je vytvořit z nehezké ubytovny krásné byty s dlouhodobým nájemním bydlením,“ vysvětluje jednatel společnosti ST development Petr Kvapil.

Současní nájemníci se nemusí o své stávající bydlení obávat. „V průběhu ledna a února oslovíme všechny stávající nájemníky s možností uzavření nové smlouvy od března,“ doplňuje Jan Barák z RK Sluneční reality, která bude mít smluvní vztahy na starosti.

Nové bydlení i parkování

Kromě neuspokojivého technického stavu trápí obyvatele ubytovny a okolních domů také nedostatek parkovacích míst. I to by se ale do budoucna mělo změnit.

„Plánujeme zbourat stávající objekt kotelny a na jejím místě postavit nový bytový dům s byty na prodej - jak investičními, které jsou většinou malometrážní a majitelé je využívají k pronájmu, tak většími, určenými k bydlení. Věříme, že tak uspokojíme poptávku po hezkém bydlení blízko centra města. Parkovací situace bude řešena v přízemí domu. Ve spolupráci s městem Uherské Hradiště hodláme řešit jak opravy stávajících parkovacích ploch, tak stavbu zcela nových. Samozřejmostí je i úprava okolí,“ prozrazuje Kvapil.

​Rodinné centrum zůstává ve svém

Součástí podmínek Zlínského kraje při prodeji bylo to, že ST develoment prozatím ponechá rodinné centrum Akropolis UH v objektu za stávajících, velmi výhodných podmínek.

„Současně budeme jednat o prodeji tohoto prostoru městu Uherské Hradiště. Dohodnout se s městem je naším primárním zájmem tak, aby zůstala zachována funkčnost rodinného centra. I v případě, že bychom se s městem na prodeji nedohodli, budeme se snažit Akropolisu maximálně vyjít vstříc. Doteď měl od Zlínského kraje velmi zvýhodněné nájemní podmínky, a prozatím zůstanou stejné, i když bude objekt v našem vlastnictví,“ říká Petr Kvapil.

O vodu se obyvatelé nemusí obávat

Součástí objektu ubytovny ve Staré Tenici je i vodovodní přípojka, která napájí vodou nejen tento bytový dům, ale i dva další panelové domy v sousedství. „Přípojku bezplatně předáme městu, jsme připraveni to udělat přednostně,“ dodává Petr Kvapil.

Celkově by se tak z vybydlených a nevyužívaných prostor mělo stát krásné místo k životu na atraktivním místě.

„Třicet let rekonstrukci ubytovny nikdo neřešil a je to znát. Máme zájem na tom, aby se tato atraktivní lokalita blízko centra města změnila v možnost, jak pohodlně a kvalitně bydlet. Byla by škoda to nevyužít. Když to řeknu s nadsázkou - z ghetta uděláme krásnou oblast pro hezké bydlení. Příprava i provedení budou bezesporu náročné, ale ve výsledku to bude stát za to,“ uzavírá Petr Kvapil.

autor článku: Petra Kučerová